Z zycia serwisu - wpis
10 gru 2020 #damper fox

Jak dbać o amortyzator i damper, żeby nie trafił na złom?

Dlaczego warto serwisować zawieszenie?

Amortyzacja rowerowa to zaawansowany, precyzyjny sprzęt - pod pewnymi względami bardziej wymagający od wspomnianego silnika. Olej nie tylko odpowiada w nim za tłumienie, ale też za smarowanie. Z czasem traci on swoje właściwości, a sytuacji nie ułatwia fakt, że rower MTB z założenia eksploatowany jest w błocie, piachu i pyle.

Wymiana oleju jest więc niezbędna, żeby:
●    zapewnić płynną, czułą pracę i sprawne tłumienie;
●    zabezpieczyć elementy ślizgowe przed zatarciem (co niestety trudno zauważyć z zewnątrz, a w większości przypadków kończy się wspomnianym w tytule złomowaniem).
 

1. Pełny serwis amortyzatora i dampera


W większości nowoczesnych widelców i damperów olej jest podzielony na dwie części: ten odpowiedzialny za tłumienie jest zamknięty w tłumiku i nie bierze udziału w smarowaniu. Wymienia się go podczas “dużego” serwisu, na który składa się:

●    rozebranie widelca/dampera na części pierwsze;
●    dokładne czyszczenie;
●    ocena każdego elementu pod kątem zużycia;
●    wymiana uszczelek i innych elementów eksploatacyjnych;
●    montaż i zalanie olejem o określonych parametrach;
●    odpowietrzenie tłumika.

O ile z rozbiórką i złożeniem powinien sobie poradzić każdy dobry mechanik z dostępem do potrzebnych narzędzi, tak wychwycenie potencjalnych problemów (punkt trzeci) wymaga dużego doświadczenia i wiedzy. Również odpowietrzanie tłumika w wielu nowych sprzętach wymaga użycia pompy próżniowej. Dlatego duży przegląd polecamy wykonywać w serwisie specjalizującym się w zawieszeniach, najlepiej autoryzowanym przez danego producenta.
 

2. Podstawowy serwis amortyzatora i dampera (smarowanie)


Poza tłumikiem, olej znajduje się też w dolnych goleniach amortyzatora oraz w komorze powietrznej dampera - odpowiada on wyłącznie za smarowanie, więc jego częsta wymiana jest kluczowa dla trwałości sprzętu. Jest to stosunkowo prosta operacja, na którą składa się:

●    demontaż dolnych goleni widelca lub “puszki” dampera;
●    dokładne czyszczenie;
●    smarowanie uszczelek i nasączenie gąbek smarujących;
●    zalanie olejem smarującym.

Przy odrobinie umiejętności taki podstawowy serwis można wykonać samemu, polecamy jednak konsultację z serwisem w celu dobrania odpowiedniego oleju.
 

3. Jak często serwisować zawieszenie w rowerze?


Każdy producent podaje swoje interwały serwisowe - zazwyczaj pełny serwis jest wymagany co 100 godzin, a podstawowy co 25. Tylko co to właściwie oznacza?

Z naszego doświadczenia wynika, że całodniowa wycieczka w górach to 3 godziny czystej jazdy. Więc przy jednym wyjeździe w tygodniu, powinieneś wykonać pełny serwis po ok. 8 miesiącach. Dlatego realistycznie dla większości rowerzystów pełny serwis raz w roku powinien wystarczyć. Natomiast osoby mieszkające w górach i jeżdżące regularnie, a także stali bywalcy bikeparków, powinni rozważyć duży przegląd co najmniej dwa razy w sezonie.

Ponadto zalecamy wykonanie podstawowego przeglądu (smarowania) co najmniej raz, a najlepiej dwa razy pomiędzy dużymi przeglądami (zwłaszcza w przypadku widelca).
 

4. Jak dbać o amortyzator pomiędzy serwisami?


Co jeszcze możesz zrobić sam, żeby Twoja amortyzacja żyła długo i szczęśliwie?

1.    Regularne wycieraj błoto i pył z goleni i uszczelek. Wystarczy do tego czysta szmatka lub ręcznik papierowy.
2.    Podczas mycia roweru nigdy nie kieruj strumienia wody na uszczelki. Nawet woda z węża ogrodowego może drastycznie przyspieszyć konieczność serwisu!
3.    Zamontuj mały błotniczek na podkowie widelca. Poza twarzą, całkiem nieźle chroni też uszczelki.
4.    Raz na jakiś czas postaw rower na kilkadziesiąt minut do góry kołami. Pozwoli to olejowi smarującemu spłynąć do uszczelek i nasączyć znajdujące się pod nimi gąbeczki.


Nie polecamy natomiast stosowania preparatów takich jak Brunox Deo - smarują one tylko doraźnie, jednocześnie rozpuszczając prawdziwy smar nakładany na uszczelki podczas podstawowego serwisu.
udostępnij
ikona wróć wróć do listy
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.